2017

Zprávy o činnosti Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s., 2017

    

27. ledna - Členská schůze v novém roce 2017, s novými plány činnosti, zaplacení členských příspěvků  

                                                                                                                                  Anežka Matochová (A.M.)

30. leden - První cvičení se cvičitelkou Sylvou v DS Krnov. Každé pondělí od 15.30 - 16.30 hodin.  A.M.

ÚNOR:  Z důvodu nemoci členů se členská schůze neuskutečnila.   A.M.

03. března - Návštěva Planetária v Ostravě  aneb akce sbližování mladých se staršími.   A.M.

 

06. března - Členská schůze v kavárně MAX, kde vystavuje své fotografie člen PK Krnov - Jiří Jurásek.   A.M.

11. duben - Světový den Parkinsonovy nemoci

Každý rok 11. dubna, při příležitosti SVĚTOVÉHO DNE PARKINSONOVY NEMOCI jsou organizovány po celém světě konference, sportovní akce, skupinové výlety, pochody, výstupy, setkání, a to především pro pacienty a jejich příbuzné. Cílem pozvání veřejnosti a členů Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s., je připomenutí dne, 11. duben - SVĚTOVÝ DEN PARKINSONOVY NEMOCI aktivním pohybem. V ČR je 20 regionální klubů, zúčastňují se výstupů anebo pochodů: PRAHA - ŘÍP, BRNO - ŠPILBERK, UHERSKÉ HRADIŠTĚ - ROCHUS, OLOMOUC -  KOPEČEK ... 

V Krnově jsme se rozhodli pro vrchol kopce Cvilín. Zároveň chceme poukázat na nemoc zvaná Parkinson, že ji lze i přes každodenní obtíže zvládat díky pomoci lékařů, medikamentů, rodiny, pozitivním přístupem k sobě samému - snažit se žít plnohodnotný život třeba i s novými přáteli v pacientské organizaci Parkin­son klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s.    A.M.                                                    

 22. - 28. duben - REKONDIČNÍ POBYT PRO PARKINSONIKY v Kostelci u Zlína

Nauka o pohybové činnosti při ranních rozcvičkách v přírodě, jak cvičit s kruhem a s Flexi bari, procházky, ping - pong, procvičování paměti, odborné přednášky. Určitě se nikdo nenudil - nebyl na to čas a ani pomyšlení.       A.M.

 
   

02. května – Cvičíme v úterý opět v tělocvičně,  v nemocnici Krnov. 

Tělocvična je moderní, čistá a jsou v ní míče, židle na cvičení, karimatky, žíněnky apd. Cvičení bude zpestřeno pomůckami, budeme i soutěžit, ale parkinsonici i rodinní příslušníci by si měli věřit, věřit v pohyb, věřit ve cvičení, věřit, že je MEDIKAMENT, nikoliv TREST.        A.M.

 

04. května - Kurz trénování paměti v městské knihovně Krnov ukončili 4 členky Parkinson klub Krnov. Je prokázáno, že mozek rychle a pozitivně reaguje na trénování paměti v každém věku! Tedy nikdy není pozdě začít! Blahopřejeme všem.    A.M.

11. květen – Malá exkurze, Mnichov - Vrbno pod Pradědem.

Podhorská vesnička Mnichov je součástí Vrbna pod Pradědem, leží v rekreační oblasti na hranici chráněného krajinného území Jeseníků. Obec vznikla v údolí Černé Opavy a první písemná zmínka o ní pochází z roku 1576. Okolí poskytuje krásnou přírodu, malebné kopce, slunné louky, příkré srázy …

Že se v Mnichově vyrábělo kvalitní sklo, ví už dnes jen málo lidí. Naštěstí o sklárně zůstaly  zachovány některé dokumenty a také některé výrobky, které jsou uloženy v okolních muzeích. Dnes jsou malé, soukromé sklárny tři a jednu jsme z nich navštívili ve čtvrtek 11. května 2017. Ručně vyráběné repliky historického skla ve sklárně Jakub, jsou zhotovovány podle způsobů zpracování skla ve středověku.

Nazelenalá barva této křehké krásy společně s drobnými bublinkami, které jsou charakteristické pro tzv. lesní sklo, byly specifické díky výrobnímu postupu. Ten byl využíván především ve 14.-16. století na pecích vytápěných bukovým dřívím. Takováto výroba vyžaduje vysokou zručnost a zvládnutí sklářského umu. Byli jsme při tom, v čisté, útulné male sklárně Jakub, kde dva mladí pilně snaživí muži pracovali a za pochodu podali nám výklad o výrobě různých druhů skelněných výrobků. Objednali jsme si skleněné tulipány (symbol parkinsiků), poděkovali, rozloučili se a jeli jsme do Vrbna pod Pradědem - restaurace STONE, kde jsme při občerstvení ještě stihli naplánovanou členskou schůzi. Odjížděli jsme při krásném slunném počasí a slíbili jsme si, že se tu brzy vrátíme.    A.M.

               

24. květen - Den otevřené radnice v Krnově. Příležitost se sejít s vedením města v jeden čas je minimální a proto využíváme akce Den otevřené radnice. Paní starostka Petrová – Koukolová nás vstřícně uvítala ve své kanceláři a při té příležitosti jsme představili naši skupinku, pacientskou organizaci Společnost Parkinson, z. s., Parkinson klub Krnov. Poděkovali jsme ji za dotace na činnost klubu, předali kytičku tulipánů – symbol parkinsoniků. K této živé kytičce byl předán také tulipán - z historického skla ve sklárně Jakub, Mnichov u Vrbna pod Pradědem. Informační materiál o Společnosti Parkinson, z. s. a o Parkinson klubu Krnov byl předán nejen paní starostce, ale obdrželi jej také 1 a 2 místostarostové, p. Krkoška a p. Brunclík. Mile nás vedení radnice překvapili ochotou, informovaností, ale i čistotou a útulnosti kanceláří. Děkujeme – PK Krnov.   A.M.

03. června - Bowling turnaj, Parkinson klub Olomouc, Společnost Parkinson, z. sDva členové Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s., Jarda a Anežka, se účastnili bowling turnaje pořádaný Parkinson klubem Olomouc, Společnost Parkinson, z. s. ve SPORTCENTRU BEST. Vzájemné povzbuzení přineslo výsledky. Pro Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s. v kategorii žen, se stříbrná medaile vezla domů.   A.M.

10. června - Členská schůze v kavárně MAX od 13:00 hod.    A.M. 

13. 07. - Zahradní slavnosti v DS Krnov, 26 let od založení. Děkujeme za pozvání a krásné,  chutné, osvěžující odpoledne s perfektním servisem – obsluhou.   A.M.

21. 07. - Zámek v Linhartovech u Města Albrechtic

V pátek 21. července 2017 ve 13.30 hod., jsme si dali dostaveníčko v Linhartovech, kde je zrekonstruovaný zámek, který byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo příslušníků katolické šlechty Václavem Haugvice. Zámek Linhartovy byl postaven ve stejnojmenné vesnici, která je dnes částí města Město Albrechtice, v Moravskoslezském kraji, necelých 10 km za Krnovem, při pravém břehu řeky Opavice. Řeka zde tvoří státní hranici mezi ČR a Polskem. Zámek Linhartovy zve tento rok na prohlídky a výstavy veřejnost, o prázdninách probíhají také večerní prohlídky, a to v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Začátek je vždy v 18 hodina a zámkem vás provede sám pan kastelán Hrubý. Před prohlídkou nás průvodkyně na nádvoří informovala o historii až po současnost života a dění na zámku (v letech 1945 - 1965 byl zámek majetkem státu, od roku 1966 se majitelem zámku stalo Zdravotnické zásobování a objekt byl částečně zrekonstruován. V roce 2001 se stal zámek majetkem Města Albrechtic za symbolickou 1,- Kč a je postupně dodnes rekonstruován). V prvním patře jsme si mimo jiné prohlédli stálou expozici keramika Jana Kutálka, historické fotografie „Pohledy na Krnov“ od Jiřího Křivy a potěšilo nás, že stále „žije“ maxipes Fík s Ajou. Tentokrát jsme se ale společně foto pořídili u velkého, historicky krásného depozitáře. Na chodbě prvního poschodí vyseli fotografie se snímky povodní z roku 1997 (20 let). Prohlídka byla zajímavě pestrá s volným vyprávěním sympatickou, mladou průvodkyní. Všude bylo čisto, vymalované zdi vápnem dýchají, mají svou vůni. Opět pozitivní spokojenost a přání – „JEN TAK DÁL“. 

Část návštěvníků pokračovalo v prohlídce, naše skupinka – PK Krnov se nakonec sešla opět na nádvoří, kde po krátkém sezení, společném focení a dohodě zastavit se v restauraci na dobrotku, s poděkováním odcházíme. Třeba se sem ještě vrátíme na podzim, je tu akcí až do vánočního jarmarku.

Děkuji členům za zájem a chuť se scházet, investovat pro sebe, přátelská setkání, tvořit skupinku - co bude táhnout za jeden provaz, 

podporovat sebe - předsedu - celý Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s.                                               Anežka Matochová, předsedkyně PK Krnov.

26. 07. - Krnovská synagoga vydává svědectvím o tom, jak je možné vrátit chátrající stavbě původní nádheru   

Uprostřed týdne, ve středu 26. 07. 2017 v odpoledních hodinách členové Parkinson klubu Krnov, Společnost Parkinson, z. s. navštívili synagogu v Krnově. Byl to pro všechny první vstup, neboť synagoga prošla kompletní časově i finančně náročnou rekonstrukcí. Otevřena byla na podzim roku 2014.

Je jedinou funkční synagogou na severní Moravě a ve Slezsku, která zůstala jako jedna z mála synagog v českém pohraničí uchráněna před vypalováním během tzv. Křišťálové noci na podzim roku 1938. Unikátní výzdoba interiéru v orientálním maurském stylu nás nenechá v klidu sedět a zároveň poslouchat výklad v podání průvodce Tomáše Sedláka, neboť se zajímavými informacemi se z nás stávají neposední tazatelé – chceme toho tolik vědět, objasnit, přiblížit.

Inteligentní dámy z našeho klubu Dana a Kája, jsou velmi sečtělé a o židovství toho mnoho vědí, kladou otázky, na které sami znají odpověď, ale chtějí upřesnit detaily. Výklad průvodce nám vnesl nové poznatky, mnoho objasnění a jsme zastánci šíření historie, využívat pozvání k veřejným besedám, bohoslužbám anebo oslav všech židovských svátků v průběhu roku.

Čas, který nám ještě zůstal, jsme využili prohlídkou interiéru, někteří i v patře, kde sedávali matky s dětmi a také vystoupili po dřevěných schodech nahoru na věž, odkud byl krásný výhled na kopec Cvilín s poutním kostel Panny Marie Sedmibolestné. Vracíme se a procházíme schodištěm, které má krásné litinové zábradlí. Dole jsou opřené dvě skleněné tabule, na kterých jsou římské číslice od jedné do deseti. Napovídá nám to, že je to součást DESATERA – BOŽÍHO PŘIKÁZÁNÍ a uvědomujeme si, že žádné kultury nelze pochopit bez základních znalostí náboženství. Končíme prohlídku, do knihy píšeme krátké a vděčné poděkování. Mnoho jsme toho nestihli, každopádně se zde opět objevíme, je co zde ke slyšení i k vidění.                                                                                                                                           Děkujeme panu průvodci Sedlákovi.   A.M.

04. – 06. 08. - Mezinárodní sportovní X. Parkinsoniáda  -  Dubňany u Hodonína. Kromě ČR přijeli si zasportovat take parkinsonici ze Slovenska, Polska, Rakouska. Do soutěže se zapojili pozvaní RS teamy z Brna, Ostravy. PK Krnov měl pouze jedno zastoupení, Anežka M. Soutežila v ping - pongu, hod na koš, střelba na branku, kop na branku, foukačka na terč  – z neznámé disciplíny si odvezla krásné stříbrné umístění. Informace o sportovním zápolení parkinsoniků se dostalo i do veřejnoprávních medií, akce se účastnili představitelé politického i společenského života ČR. Zdravici poslal  prezident ČR Miloš Zeman, ceny předávaly náměstkyně jihomoravského hejtmana, paní Malá a  Andrej Babiš. Štafeta byla předána slovenským parkinsonikům, XI. Parkinsoniáda se uskuteční příští rok v Nízkých Tatrách, pozvání přímo do Liptovského Jánu.  A.M.

26. 08. - Kondiční turistika Uhlířský vrch - Bruntál

Na poslední chvíli jsme se domluvili a vyrazili do přírody, bylo nás tím pádem menší počet členů PK Krnov. Pokud bude doprava zajištěna, není problém se sem do 14 - dnů nebo 1 měsíce vrátit. Uhlířský vrch ( Köhler Berg, 672 m) je jedna z nejmladších vyhaslých sopek na českém území. Leží ve Slezsku, asi 2 km jihozápadně od okraje města Bruntálu. Neustále se ohlížíme na Uhlířský vrch a slibujeme si, že si tu ještě příjdeme pro “kousek” pozitivní energie.Slunce, teplo a ticho nám pomohlo na chvíli “svléknout ” starosti a poděkovat všem, co s námi sympatizují, spolupracují či podporují.                                                                   
                                                                                                                                                                                                                                                A.M.

31.08. - Opékání u Matochů

Čtrvrtek, poslední srpnový den nám nabídl slunečné, teplé počasí s touhou si posedět s milými lidmi z PK Krnov. Na každého člena se dívám s úctou, na členy - pacienty se dívám srdečně, s úctou a vizí, co bude dál?

Podle předpovědi počasí má čtvrtek být posledním teplým, letním dnem. Obvolávám členy a navrhuji setkání s opékáním u nás, u Matochů. Přišli manželé Filipovi, Kantorovi, Petruškovi, Minarčíkovi a Petrová Kája. Každý přinesl sladké upečené mlsání, tekutou “hopsinkovou šťávu” a príííííma náladu.

Vašek byl skvělý, nezapoměl na odpolední siestu a poctivě si ji aspoň ve zkrácené verzi odspal. Při odfukování mu sekundovala okolní zeleň a bohužel i smrad od sousedovic slepic. Za tento statečný čin dostává Vašek volnou vstupenku do Matochovic zahrady v jakém koliv ročním období – vítej Vašku J

Cinkalo se na zdraví, přátele, na babičku a dědečka, na ???????

Opékalo se, mlsalo, pilo, smálo, vzpomínalo, řešilo a loučilo se slibem – zopakujeme si setkání J

Byli jste milí, skvělí, přátelští ……

- děkuji Vám,

- děkuji manželovi Mirkovi, za pochopení, pomoc a náklonnost k PK Krnov.

Poděkování za sponsoring směřujeme k fa Řeznictví u Jorgose – děkujeme.                    A.M.                                                                                

 

18. 09. 2017 - Členská schůze v kavárně MAX 18. 09. od 13:00 hod.                         A.M.

 

23. 09. 2017 - Sportovní den Parkinson klubu Brno, Společnost Parkinson, z. s.

a Memoriál Luboše Vernera ve stolním tenise.

V sobotu 23. září 2017 probíhal pod patronátem v městyse Velké Němčičky sportovní den ve spolupráci s oddílem stolního tenise TJ Sokol Velké Němčice. Sešli jsme se v kulturním domě, kde se také nachází tělocvična. Vše bylo již perfektně připravené díky manželů Sedláčkových, kteří nenechali nic náhodám a snažili se již den předem vše mít připravené. Děkujeme také za poskytnutí ubytování a příjemnou sobotní, společnou, ranní snídani – děkujeme!

Soutežilo se disciplínách:

stolní tenis – dvouhra ženy, muži, stolní tenis – automat, hod na koš,

kop a střelba hokejkou na branku, šipky, boccia, hod kroužky na trn.

Za PKK soutěžila Anežka Matochová, která do Krnova přivezla 6 medailí a tři poháry.

1.      místo - stolní tenis

1.      místo - stolní tenis – automat

1.      místo - hod na koš

2.      místo - boccia

3.      místo - kop na branku

3.      místo – hod kroužky                  

 

26. 09. 2017 - Kondiční turistika aneb přání jsou od toho, aby se plnily.

Ačkoliv kulturních, sportovních či turistických nabídek či pozvánek je spoustu, činnost v PKK je částečně utlumena pro zdravotní potíže, pobyty v lázních, hospitalizace, letní dovolené atd.. Členské schůze se nyní konají jeden krát za dva měsíce, z důvodů nízké účasti. Jelikož nikdo od návštěvy zámku v Linhartovech nenavrhnul “nicnedělání”, připoměla předsedkyně PKK přání, výlet - do Karlovy Studánky

spojený s kondiční turistikou. Reakce byla rychlá, stanovil se termín, domluvil se sraz a objednalo se počasí J V úterý 26. září v 9:15 hodin jsme z domluveného stanovišti v Kostelci odjeli směr Vrbno pod Pradědem a do Karlovy Studánky.

Lázně Karlova Studánka vznikly v roce 1785.

Zdobí je krásné dřevěné budovy - lázeňské domy, restaurace, hotely. Městem protéká řeka Bílá Opava, která pod Pradědem pramení. K přírodním léčivým zdrojům patří minerální voda. Pramenů je v Karlove Studánce celkem osum a všechny mají vysoký podíl oxidu uhličitého díky rašeliništím, jejichž blahodárná síla je využívána k léčbě dýchacích cest, silikózy, nemocí z povolání, srdečních a cévních chorob.

 

Nevím, zda - li jsme v lázeňské oblasti anebo v malebné obci Pohádka? Slunečné počasí, vůně lesů - posekané trávy - pořezaného dřeva, zabarvené listnaté stromy a dřevěné stavby lázeňských domů, to vše nás a naše fotoaparáty nenechává v klidu.

Procházkou jsme šli okolo budovy Letní lázně, kde je rehabilitační wellness bazén. Jedná se o první bazén tohoto druhu v České republice s novým prvkem balneologického vnitřního vybavení. Naproti přes řeku stojí dominantní lázeňský dům Libuše, před ní vila Vlasta. Po levé straně směr náměstíčko je lázeňský dům Bezruč a hotel Džbán. Po pravé straně je lázeňský dům Opava, Pošta, Cukrárna a různé obchůdky, výše Ředitelství a lázeňský dům Slezský.

Míříme k prameni minerálky, někteří ji ochutnaji, jiní si ji později v láhvi odvezou domů. Tady nás náhle rozdělí  nezvaný host  pán PARKINSON o dva parkinsoniky. Bezpečně se jich ujímá Mirek, sami by cestu zpět nezvládli a ani my by jsme je samotné neopustili!

Přicházíme k místu, kde přes 100 let stála slavná dominanta, u rozcestí a parkoviště nad vodopádem, hotel Hubertus. Bohužel několikrát vyhořel, zůstaly po něm jen ruiny. Dnes je na jeho místě nový apartmánový dům. Zahajujeme kondiční turistiku vytrvalosti, protože před námi začíná mírné stoupání a dál pro zdatnější ještě prohlídka staveb – ubytování, nad Hubertusem.

Náhon nad vodopádem je plný vody a dává vodopádům tolik vody, že se až pyšní svým bohatým spádem a hukotem vody dolů do řeky Bílá Opava.

Vracíme se zpět za kamarády parkinsoniky a dobrovolným strážným andělem Mirkem. Nehledáme je, telepaticky jsme s nimi celou dobu, najdeme je – myslíme na ně, vážíme si jich a neopouštíme je. V PKK budeme společně skoro dva roky, stmelila nás Parkinsonova nemoc, a pro odhodlání žít – užít - prožít, jsme vstoupili do ringu plnit si přání společně.

V malé restauraci, kterou navštívil 10. 01. 2000 také Václav Havel, se setkáváme.

Poobědváme a další kratší procházkou jsme se vypravili již všichni do Letních lázní, kde jsme si pochutnali na kávě, sladkém dezertu apod. Poslední společné focení a “hybajda” na parkoviště, jedeme domů, do Krnova, jiní do Brantic.

Počasí nám opravdu přálo a patří mezi přání, na zdejším kostele zazvonil zvonec a naší pohádkově kondiční turistice je konec.

Tak jako vesmír nezná slůvko “ne” ,

my známe slůvko “ano",

rádi se vrátíme,

Karlova Studánko nashledanou .

Poděkování patří všem naším rodinným příslušníkům,co nás doprovázejí a trpělivě s námi zůstávají. Mějte s námi trpělivost, není všechno vidět na povrchu, ale věřte, že nejtěžší není samotná nemoc, ale tajit či skrývat bolesti, nevolnosti, pády, únavu, nevyspání a jiné ...

                                                                                                                                                                                                                                  Děkujeme Vám - za PKK Matochová Anežka  A.M.

 

07. 10. 2017

Sobota: dnes jsme zajeli do Vrbna pod Pradědem za K. Friedrichem, kterého čeká náročná operace v FN Olomouci. A jelikož je členem kontrolní komise, provedla se inventůra klubového majetku a vše, co k tomu náleží. Přejeme Karlovi zdařilou operaci a brzký návrat mezi nás. PK Krnov.           A.M.

09. 10. 2017 - Začínáme cvičit se Sylvou v Domově pro seniory Krnov, a to každé pondělí od 15:30 - 16:30 hodin, kromě svátků, prázdnin a akcí v DS Krnov. Cvičení bude zpestřeno pomůckami, budeme i soutěžit. Parkinsonici i rodinní příslušníci by měli věřit v pohyb, ve cvičení -  že je MEDIKAMENT, nikoliv TREST.       A.M.

12. 10 . 2017 - Poprvé jsme se zúčastnili VINOBRANÍ, která se konalo v DS Krnov. Z PKKrnov se nás sešlo 7 členů a velmi se nám celý program moc líbil. Obsluha a občerstvení bylo perfektní, hudba - zpěv - tanec bylo krásné potěšení a zapojení se do zpívání. Děkujeme za pozvání manažerce kvality, Terezce Blažčíkové, panu řediteli Fojtíkovi a dalším, co nás obsluhovali - děkujeme všem.                                                                                       Za PKKrnov, předsedkyně Matochová A.

18. 10. 2017 - Informovanost přispívá ke správné léčbě.

Nedobrovolný únik moči je velmi nepříjemný a hlavně intimní problém, se kterým se jak ženy tak i muži ostýchají svěřit svým blízkým a dokonce i lékaři. Mezi důvody nevyhledání lékařské pomoci patří kromě studu např. názor, že jde o běžný jev v procesu stárnutí nebo normální ženské záležitosti, nedostatek informací o možnostech léčení atd.

Přednáška na téma INKONTINENCE byla na požádání PK Krnov a oslovení nemocniční lékárny Krnov, zajištěna firmou ABENA. Velmi zajímavé informace o firmě, o výrobcích, proplácení pojišťovnou atd., jsme přivítali velmi kladně. Na závěr měli možnost všichni se dotázat na cokoliv týkající se inkontinence, prohlédnout a vzít si vzorky pomůcek (pleny, ubrousky, kalhotky ....)

poznámka:

Vzhledem nemoci, potížím, věku a nedostatku informovaností jsem považovala za nutnost zajistit a nabídnout tuto přednášku parkinsonikům a jejím rodinným příslušníkům. Bohužel stud dostal přednost, rodinní příslušníci neměli zájem – a tak na přednášku jsme přišli pouze tři členové PK Krnov. Děkuji manželům P., kteří nejedenkrát podpořili svou účastí akci i předsedkyni PK Krnov. A tak se nakonec vyplatilo nám všem třem účastnit se přednášky, protože odpoledne nám přálo setkat se ještě s velmi přínosnou - pozitivně zajímavou osobností ... děkujeme / děkuji.

Matochová Anežka, předsedkyně PK Krnov 

21. 10. 2017 - Jedna zlatá medaile + pohár putuje do PK Krnov, jedna stříbrná medaile hřeje rodinnéného příslušníka

Turnaj v bowlingu a v šipkách byl v sobotu 21. října 2017 silně obsazený, každý měl touhu si odvézt nějaké ocenění. Krásné je setkání s parkinsoniky ze Zlína, Brna, Olomouce, Hr. Králové, Prahy a ještě milejší je pozdravení s jejich doprovodem - rodinou.

Přivítácí a závěrečnou řeč měla paní předsekyně PK Brno, Ing. Eva Vernerová, která vždy vyzdvihne přítomné pochvalou, povzbuzením.

Děkujeme ji za krásnou sportovní soutěž, těšíme se na další .... Za PK Krnov, předsedkyně, Anežka Matochová.

30. 10. 2017  -  Co nám přinesl PKK ?

Činnost v klubu je stavěna na zdravotním stavu pacientů. 

Rodinní příslušníci doprovázejí a zúčastňují se akcí, ale jen část je aktivní a nápomocná. Mezi ně patří např. rodina, přátelé, lidé kolem paní Dany, která nám dovolila oslavit s ní krásné narozeniny. Ještě jednou - BLAHOPŘEJEME.    A.M. 

“Dnes klub signalizuje, že pacient není na nemoc sám a že osud druhých je osudem společným. S nadějemi a pochopením vznikly nová, velká přátelství. S jednou dámou - pacientkou na začátku přišla také inteligence a klub začal být sluhou pro setkávíní, debatování atd. Přes svůj věk jediná komunikuje pomoci PC, a přes zdravotní potíže zapojuje se do cvičení, účastňuje se všech aktivit. Toleranci, úctu a pokoru vždy nosím při sobě, zdvojnásobím ji při jakémkoliv setkání s touto dámou, která se 18. října 2017 dožívá krásných 85 let. Setkání, blahopřání, dárky s věnováním, oslava a veselá nálada patří k dalšímu pokračování života s novými přáteli, mezi námi parkinsoniky. Vážím si svých členů, nestydím se je mít ráda.”   Matochová Anežka. 

 

               Pro lepší čtení 2x rozklikněte