11. dubna 1755 se narodil anglický lékař a sociální reformátor Dr. James Parkinson, po kterém Parkinsononva nemoc nese jeho jméno

11. dubna Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s. organizuje společný výstup na Cvilín při příležitosti SVĚTOVÉHO DNE PARKINSONOVY NEMOCI, který připadne na 11. duben. Po celém světě a také v ČR si tento den připomínáme akcemi společenskými (konference) anebo sportovními (pochody, výstupy, běh, soutěže).

11. dubna 2005, na konferenci 9. Světového dne Parkinsonovy nemoci v Luxemburgu, byl přijat tulipán jako oficiální logo Evropské asociace Parkinsonovy nemoci European Parkinson's Disease Association (EPDA).    https://www.epda.eu.com/

K tulipánu se váže skutečný příběh z roku 1980, kdy holandský zahradník Van der Wereld, postižený Parkinsonovou nemoci, vypěstoval novou barevnou variantu tulipánu, která byla v roce 1981 zaregistrována jako nový kultivar s názvem „cibulka Dr. Jamese Parkinsona“. Onemocnění nese jméno anglického lékaře a sociálního reformátora Jamese Parkinsona (11. 04. 1755 – 21. 12. 1824), který ji podrobně popsal v eseji z roku 1817 jako „třaslavou obrnu“ (shaking palsy). 

Tulipán evokuje obraz v naději, že kvete každé jaro s očekáváním na řešení tohoto onemocnění.

(níže o 1., 2.,3., ročníku - TULUPÁNOVÝ VÝSTUP NA CVILÍN).

 

 1. ročník - Tulipánový, jarní výstup na Cvilín   

  

Každý rok 11. dubna, při příležitosti Světového dne Parkinsonovi nemoci, jsou tradičně organizovány po celém světě konference, sportovní akce, skupinové výlety, pochody, výstupy, setkání, a to především pro pacienty a jejich příbuzné. Cílem pozvání veřejnosti a členů Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s., je připomenutí dne, 11. duben - Světový den Parkinsonovi nemoci aktivním pohybem. V ČR je 20 regionální klubů, zúčastňují se výstupů anebo pochodů: Praha - Říp, Brno - Špilberk, Uherské Hradiště - Rochus, Olomouc - Kopeček. V Krnově jsme se rozhodli pro Cvilín. Zároveň chceme poukázat na diagnózu G20, že ji lze i přes každodenní obtíže zvládat díky pomoci lékařů, medikamentů, rodiny, pozitivním přístupem k sobě - snažit se žít plnohodnotný život třeba i s novými přáteli v pacientské organizaci Parkin­son klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s.

více zde: SVĚTOVÝ_DEN_PN.pdf (6,6 MB)   

 

              

   2. ročník - Tulipánový, jarní výstup na Cvilín   

 

Podruhé jsme se vydali na tulipánový, jarní výstup na Cvilín při příležitosti Světového dne Parkinsonovi nemoci. Tradičně jsou organizovány po celém světě konference, sportovní akce, skupinové výlety, pochody, výstupy, setkání, a to především pro pacienty, jejich příbuzné, veřejnost. Cílem pozvání  veřejnosti a členů Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s., je připomenutí 11. duben - Světový den Parkinsonovi nemoci  aktivním pohybem.  V ČR je 20 regionální klubů, zúčastňují se výstupů anebo pochodů: Praha - Říp, Brno - Špilberk, Uherské Hradiště - Rochus,  Olomouc - Kopeček. V Krnově naše účast směřuje již podruhé na poutní místo, kopec Cvilín.  

více zde: 2.ROČNÍK-TULIPÁNOVÝ_VÝSTUP_NA_CVILÍN...pdf (17103010)

 

   3. ročník - Tulipánový, jarní výstup na Cvilín  

Po roce jsme se opět sešli, abychom si připomněli „náš svátek“, světový den Parkinsonovy nemoci. Po celém světě konají sportovní, kulturní, společenské akce solidarity. V Krnově se k nim ve čtvrtek 11. dubna 2019 připojila také pacientská organizace Parkinson klub Krnov,Společnost Parkinson, z. s. Pozvání bylo zveřejněno v Krnovských listech a na web str. města Krnova, dále na web a Fb str. PK Krnov. Oslovili jsme také dvě skupinky na dvou Z Š v Krnově ...  222 schodů napočítali děti z 1 a 2 ZŠ v Krnově, kteří zpestřili odpolední výstup na Cvilín. Se souhlasem a svolením všech účastníků akce Tulipánový ... Cvilín, jsme se společně vyfotili. Děti z 2. ZŠ nám předali překrásné tulipánky a malý dáreček, čehož si velmi ceníme - děkujeme.   více zde: