Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s.
předsedkyně Anežka Matochová
agnes.matochova@gmail.com
+420 725 258 937
+420 602 589 063

Společnost Parkinson, z. s.
předsedkyně Zdislava Freund
Volyňská 933/20
100 00 Praha 10-Vršovice
E-mail: kancelar@spolecnost-parknson.cz
www.spolecnost-parkinson.cz
+420 774 443 561
+420 272 739 222
“Život nekončí diagnozou”.

 

1. Vzdělávejte se
Čtěte, komunikujte, informujte se: mějte nejaktuálnější informace o všech nejnovějších vědeckých poznatcích o této nemoci, zjistěte, zda existují nějaké klinické studie, na kterých se můžete účastnit, a zda jste na nejnovější medikamentózní léčbě.

2. Zdravý životní styl
Zkuste zůstat aktivní: chůze, plavání a cvičení jógy jsou cvičení s nízkou intenzitou, která můžete vzít svým vlastním tempem. Poraďte se svým lékařským týmem o fyzioterapii, pokud se nemůžete hodně pohybovat sami. Jíst vyváženou 
stravu a udržovat váhu na zdravé úrovni jsou také dobré způsoby, jak pomáhat sobě, řídit vaši Parkinsonovu nemoc. Ztrácíte - li váhu, protože obtížně polykáte nebo nemáte chuť k jídlu, poraďte se s lékařem o způsobech, jak zvýšit příjem kalorií.

3. Činnost
Mějte program, nepěstujte nudu: pokud máte záliby, zkuste v nich pokračovat anebo najděte způsoby zábavy, které vám pomohou a poskytnou něco nového, ​​na co byste se měli soustředit. Snažte se držet krok s přáteli a rodinou na sociální úrovni, abyste se nestali izolovanými.

4. Terapie
Existuje mnoho doplňkových terapií, které mohou pomoci se 
symptomy Parkinsonovy nemoci. Meditace, akupunktura, používání esenciálních olejů a reflexologie patří mezi mnoho terapií, které můžete praktikovat a považovat za užitečné.

5. Nezávislost
Nepochybně snadnější je, když by váš pečovatel dělal věci za vás, ale měli byste se snažit udržet svou nezávislost co nejdéle. Pokud se můžete oblékat a koupat, připravit si jednoduché jídlo a úkoly v domácnosti, pak budete pokračovat i tehdy, že to bude trvat dvakrát déle.

6. Pacientská organizace
Zjistěte v době, kdy ještě osobně můžete zapojit se, zvládnout a pomoci sobě i druhým, stejně diagnostikovaným, zda existuje ve vaší oblasti pacientská organizace pro osoby s Parkinsonovou nemoci. Budete součástí programů činnosti a také se moci podělit o své zkušenosti s lidmi, kteří skutečně chápou, co procházíte.

Mimo jiné získáte čtvrtletní časopis PARKINSON vydávaný Společnosti Parkinson, z. s., s odbornými příspěvky lékařů, tipy a informacemi o Parkinsonovy nemoci, medikamentech, rehabilitacích, lázních, rekondičních pobytech, přednáškách apod.

Život s Parkinsonovou nemoci může být obtížný s mnoha problémy, avšak existují způsoby, jak to zvládnout, které mohou přispět k tomu, aby byl každodenní život kvalitnější. 

Existence Společnosti Parkinson, z. s., a Parkinson klubů pomáhá pacientům, že o sobě ví, že mezi nimi jsou opravdoví přátelé, s oporu i podporu.