* * * 12.PARKINSONIÁDA * * * 02.-04.08.-19 LODZ-POLSKO

Šest pravidel při péči o pacienta.

Péče o člověka s Parkinsonovou chorobou není vždy snadná. Rozhoduje o tom jednak stav nemoci, ale i vzájemný přístup pacienta a pečovatele. Obecně existují dvě možnosti: vzdát se nebo bojovat? Vsaďte na tu druhou a při péči o parkinsonika se řiďte následujícími pravidly.

Pravidlo č. 1: Vytvořte pacientovi kvalitní rodinné zázemí

Toto pravidlo je základním aspektem jak pro pacienta, ale i pro pečovatele a ostatní členy rodiny. Přijmout nemoc jako fakt a smířit se s ní bývá často tím nejobtížnějším, ale zároveň i nejdůležitějším krokem pro obě strany. Pro pacienta buďte maximální oporou. Zájem rodiny a kvalitní rodinné zázemí je hlavním předpokladem pro jeho psychickou pohodu.

Pravidlo č. 2: Informujte se

Zjistěte si o nemoci co nejvíce informací. Čerpejte z různých zdrojů, ať už z osobních zkušeností jiných pečovatelů, od lékařů nebo klidně i z internetu. Vybírejte ovšem pouze kvalitní a prověřené zdroje. Nejdůležitější informace vám vždy poskytne zkušený ošetřující lékař nebo nejbližší rodina jiného parkinsonika. Na chvíli se zamyslete: nemáte ve svém okolí už člověka, který touto 

Pravidlo č. 3: Najděte společně aktivitu, která nebude parkinsonika  omezovat

Sedí pacient neustále zavřený doma bez projevu zájmu o jakoukoliv činnost? Pokud je to možné, zamezte tomu! Společně si sedněte a objevte takové aktivity, které může vykonávat i přes zhoršenou pohyblivost těla.

TIP: Baví pacienta práce na zahrádce? Proč ne! Nebo je milovníkem umění? Navrhněte mu fotografování, malování, pletení nebo jiné ruční práce. Aktivity nemusí být pouze pohybové. Postačí třeba i pasivní jako sledování sportovních utkání, luštění křížovek a osmisměrek, čtení knížky nebo poslech hudby.

Pravidlo č. 4: Bez oboustranné spolupráce se jen stěží dohodnete

Domácí péče o parkinsonika je nejpřínosnější, ale zároveň i velmi obtížná. Přistupte proto na oboustrannou spolupráci. Pokud se budete snažit pouze vy a pacient si bude stát tvrdohlavě za svým, nedojdete nikdy ke společnému závěru. I proto by měl pacient ve většině případů přistoupit na řešení, které mu navrhne pečovatel.

Pravidlo č. 5: Upravte domácí prostředí, usnadníte pacientovi pohyb

Pro lepší pohyb pacienta minimalizujte všechna zúžená místa, která mu ztěžují chůzi. Předcházejte pádům úpravou domácích prostorů. Přizpůsobte koupelnu, upravte záchod. Myslete na to, že až bude parkinsonik potřebovat v noci navštívit toaletu, nemělo by mu v cestě nic překážet. Na všechny ostatní detaily přijdete časem.

Pravidlo č. 6:   Dejte přednost vyvážené stravě

Změňte parkinsonikovi jeho dosavadní stravovací návyky. Doporučujeme jíst vyváženě a dodržovat pitný režim. A jak poznáte člověka s Parkinsonovou chorobou? Parkinsonova choroba postihuje osoby starší 50 let bez ohledu na pohlaví, v některých případech i ve věku 40 let. Podle jakých symptomů poznáte parkinsonika?

  • Třes prstů a rukou (později i víček a rtů)

  • Ztuhlost svalů, v jejichž důsledku se zhoršuje pohyb pacienta

  • Zpomalené pohyby těla

  • Zeslabení hlasu

  • Ztuhlý výraz ve tváři